Kiedy pomoże notariusz? Wykaz usług notarialnych

Notariusza nie odwiedza się zbyt często, ale jego pomoc jest nieoceniona w wielu sytuacjach. Kiedy należy udać się do kancelarii notarialnej?

Obecnie kancelarie notarialne działają w całym kraju. Można skorzystać z nich z kompleksowej obsługi świadczonej przez notariusza, który uprawniony jest do sporządzania aktów notarialnych o mocy prawnej, a także świadczenia innych usług. Kiedy udać się do notariusza? Sprawdź wykaz usług przygotowany wspólnie z kancelarią knuplerz.pl.

Umowy sprzedaży nieruchomości

Chcesz sprzedaż nieruchomość? A może ją kupić? W takim przypadku konieczna będzie wizyta u notariusza, ponieważ zgodnie z polskim przepisami każda umowa związana ze zmianą właściciela nieruchomości musi być zawarta jako umowa notarialna. Umowy notarialne dotyczą w tym przypadku działek, lokali, w tym mieszkań, domów i innych nieruchomości, a także spółdzielczych własnościowych praw do lokali. 

Umowy darowizny nieruchomości 

Wizyta u notariusza jest konieczna także wtedy, gdy chodzi o umowy darowizny działek, lokali i spółdzielczych własnościowych praw do lokali. Gdy zatem dziadkowie lub rodzice pragną przekazać swoim potomkom nieruchomości, wtedy musi być zawarta umowa notarialna. Tylko w takim przypadku umowa darowizny zadziała.

Akty ustanowienia hipotek, służebności oraz użytkowania

Bardzo często kancelarie adwokackie odwiedzane są także wtedy, gdy konieczne jest ustanowienie praw a nieruchomości, między innymi hipotek, służebności oraz użytkowania. Gdy zatem planuje się kupić nieruchomość na kredyt, który będzie wymagał ustanowienia hipoteki na nabywanej nieruchomości, należy skorzystać z usług notarialnych.

Umowa o dożywocie

Szczególnym przykładem umowy notarialnej jest umowa o dożywocie. W tym przypadku dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela, przy tym zobowiązuje się on do zapewnienia sprzedającemu dożywotniego utrzymania. Nie może wyrzucić go z budynku.

Sprawy spadkowe

Do kancelarii notarialnej można także udać się wtedy, gdy pojawiają się sprawy spadkowe. U notariusza można otrzymać akty poświadczenia dziedziczenia oraz podpisać umowy działu spadku, w tym spadku z udziałem nieruchomości. Przeprowadzenie spraw spadkowych w kancelarii notarialnej jest znacznie szybsze niż w przypadku spraw odbywających się sądowo. Spadkobiercy mogą wtedy szybciej otrzymać spadek przekazany im przez zmarłego.

Umowy majątkowe małżeńskie

Kancelarię notarialną często odwiedzają także małżonkowie albo pary, które dopiero zamierzają wejść w związek małżeński. U notariusza można podpisywać umowy rozdzielności majątkowej czy intercyzy.

Czynności biznesowe

Z pomocy notariusza korzystają także przedsiębiorcy. Można między innymi przygotowywać u niego umowy i protokoły spółek.

Czynności formalne

Ponadto u notariusza można również prowadzić inne rodzaje czynności, które są pomocne między innymi podczas spraw wymagających okazania dokumentów.

W kancelarii można wykonać między innymi takie czynności jak:

  • legalizacje własnoręczności podpisów na dokumentach
  • przyjęcie na przechowanie dokumentów, papierów wartościowych, pieniędzy
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów
  • poświadczanie daty okazania dokumentu
  • prowadzenie innych czynności wynikających z przepisów o notariacie

Więcej informacji dotyczących pracy notariusza można znaleźć na stronach internetowych kancelarii notarialnych.