Jak prowadzić księgowość swojej firmy?

Planujesz założyć działalność gospodarczą i zastanawiasz się, jak prowadzić księgowość swojej firmy? Samodzielnie, z pomocą zatrudnionej księgowej, a może biura rachunkowego?

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy

Zastanawiasz się, czy możesz samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy? Odpowiedź brzmi – tak. To rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i chcą lepiej zrozumieć jak działa prowadzony prze nie biznes. Samodzielne prowadzenie księgowości to dla wielu przedsiębiorców także sposób na zaoszczędzenie – niezatrudnienie księgowej i nienawiązywanie współpracy z biurem rachunkowym pozwala zaoszczędzić wymierne środki. Warto jednak pamiętać, że samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się w koniecznością samodzielnego obliczania comiesięcznej wysokości podatku, rozliczania PIT, ale też reprezentowania firmy przed organami państwowymi, czy sporządzania umów. W razie popełnienia błędu, przedsiębiorca nie może tłumaczyć się nieznajomością przepisów i musi ponieść ewentualne konsekwencje.

Decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości warto zatem dokładnie przeanalizować przepisy, a także zastanowić się nad np. zakupem newsletterów, które udostępniają platformy księgowe lub kursu on-line organizowanego przez niektóre biura rachunkowe. Dużym ułatwieniem będzie także zakup programu księgowego, który umożliwi nie tylko wystawianie faktur, ale też usprawni comiesięczne rozliczanie z fiskusem.

Zatrudnienie księgowej

Kolejnym rozwiązaniem, z którego może skorzystać przedsiębiorca, jest zatrudnienie księgowej. Utworzenie nowego stanowiska pracy lub zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie to dobry pomysł przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jakie korzyści niesie ze sobą zatrudnienie księgowej? Przede wszystkim to oszczędność czasu – o ile prowadzenie księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej jest mocno uproszczone, o tyle zatrudnienie pracowników i rozszerzenie zakresu prowadzonych działań znacząco zwiększa ilość dokumentów. Profesjonalna księgowa to także gwarancja specjalistycznej wiedzy, której przedsiębiorcy często brakuje.

Powierzenie księgowości biuru rachunkowemu

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się outsourcing księgowości biuru rachunkowemu. Kiedy warto skorzystać z oferty biur rachunkowych? To rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy – jednoosobowej działalności gospodarczej, małych i dużych firm zatrudniających wielu pracowników. Wśród korzyści należy wskazać oszczędność czasu i bezpieczeństwo. Biura rachunkowe to bowiem zespół profesjonalistów dysponujących wiedzą i doświadczeniem, którym mogą się dzielić. Warto zwrócić więc uwagę na kwalifikacje pracowników – ich potwierdzeniem może być m.in. certyfikat księgowy Ministra Finansów, który wprawdzie od 2014 roku nie już wydawany, jednak wiele biur rachunkowych nadal się nim posługuje (do czego w świetle przepisów ma prawo). Gwarancją bezpieczeństwa jest zaś ubezpieczenie OC, którego posiadanie jest obowiązkiem biur rachunkowych. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że niektóre biura – w tym biuro rachunkowe 5+ w Bielsku Białej – posiada ubezpieczenie dodatkowe, rozszerzające zakres ochrony.

Outsourcing księgowości to także wymierne oszczędności – zatrudnienie pracownika generuje bowiem wysokie koszty, a co więcej, biura rachunkowe na ogół oferują nie tylko świadczenie usług księgowych, ale też obsługę kadrowo-płacową, przygotowywanie sprawozdań finansowych, usługi doradcze, wsparcie przy wyborze doradcy podatkowego, biznesowego lub prawnika. Kompleksowa obsługa przedsiębiorstwa wiąże się zaś z korzystniejszymi cenami, niż w przypadku zatrudnienia kilku osób do podejmowania poszczególnych działań.