Złącza obrotowe – zastosowanie, rodzaje i zakup

Za pomocą złączy obrotowych można przygotować sprawnie funkcjonujące urządzenia i systemy. Jakie są główne rodzaje złączy obrotowych? Jakie mają one zastosowanie? Gdzie można je zakupić?

Do czego służą złącza obrotowe?

Elementy jak złącza obrotowe pozwalają na przekazywanie płynów przez obracające się mechanizmu. Mogą one współpracować wtedy z różnymi komponentami, na przykład z napędami, wałami, cylindrami czy wrzecionami.

Za pomocą złączy obrotowych można łączyć ze sobą instalacje wykorzystujące różne rodzaje mediów, na przykład jak oleje hydrauliczne i inne, sprężone powietrze, woda, chłodziwa czy próżnię.

Aktualnie złącza obrotowe są stosowane bardzo często w systemach automatyki. Pozwalają one wtedy na stworzenie sprawnie funkcjonujących systemów, na przykład linii produkcyjnych, które wykorzystują wskazane wyżej media. Różne warianty złączy oraz ich parametrów technicznych powodują, że mogą być one dopasowane do wielu systemów.

Rodzaje złączy obrotowych

Kategoria złączy obrotowych jest bardzo szeroka i obejmuje ona różnego rodzaju elementy. Co mogą zaoferować producenci?

Wśród dostępnych złączy obrotowych znajdują się między innymi:

  • Złącza uniwersalne – ze względu na swoją budowę mają one wszechstronne zastosowanie i wybierane są najczęściej,
  • Złącza o niskim momencie obrotowym,
  • Złącza obrotowe nierdzewne – charakteryzują się podwyższoną odpornością na rdzewienie w kontakcie z medium,
  • Złącza obrotowe przeznaczone specjalnie do wody, oleju, powietrza,
  • Złącza obrotowe umożliwiające pracę w wysokich temperaturach – nie niszczą się na skutek kontaktu ze znacznymi temperaturami mediów,
  • Złącza do wysokich prędkości – charakteryzują się budową dostosowaną do szybkiego przesyłu mediów,
  • Złącza dwudrogowe – umieszczone są w nich dwa kanały przeznaczone do prowadzenia medium
  • Złącza wielodrogowe – wykorzystują wiele kanałów przepływu medium.

Z różnymi rodzajami złączy obrotowych można zapoznać się na stronie internetowej firmy EA – Efektywna Automatyzacja, która zapewnia dostęp do szerokiej gamy komponentów. Są one dostępne na stronie: https://www.ea.krakow.pl/zlacza-obrotowe.

Jak dobrać właściwe złącza obrotowe?

Wybierając komponenty jak złącza obrotowe, trzeba przede wszystkim skoncentrować się na ich rodzaju oraz wielkości, aby dopasować je do konkretnego zastosowania.

Złącza te mogą być wykonane w wielu wariantach, więc najlepiej dokładnie je dobrać, aby nie doszło do sytuacji, że ze względu na niewielkie różnice w budowie nie będą one zapewniały sprawnego działania.

Warto również zwrócić uwagę na sposób uszczelnienia złącz obrotowych, ponieważ również mają one wpływ na ich trwałość i działanie.

Najlepiej również wybierać złącza od renomowanych firm, które uzyskały ugruntowaną pozycję na rynku ze względu na wysoką jakość swoich wyrobów oraz ich niezawodne działanie. Dzięki temu mogą one posłużyć na długi czas bez konieczności ich serwisowania i wymiany na nowe. To zatem duża oszczędność kosztów.

Gdzie można zakupić złącza obrotowe?

Elementy jak złącza obrotowe są dzisiaj oferowane przez wiele firm, więc przed zdecydowaniem się na ich zamówienie najlepiej porównać propozycje producentów.

Najlepiej kupować złącza w rekomendowanych sklepach, gdzie można znaleźć bez problemów odpowiednie komponenty. Należy wtedy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne i również na czas dostępność, gdy są one potrzebne w krótkim terminie.

Zamówienie na złącza obrotowe można również składać przez internet. Do wyboru jest wtedy pełna gama elementów, które dostarczane są bezpośrednio do zamawiającego.