Rolety do domu – typy i materiały. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Zamierzasz kupić rolety do domu? Zanim zdecydujesz się na ich zamówienie, zobacz, jakie rodzaje rolet dostępne są obecnie w sprzedaży i z jakich materiałów najczęściej są one produkowane. Zobacz, co najlepiej sprawdzi się u Ciebie!
Rodzaje rolet okiennych – jak je dobrać?
Producenci oferujący rolety okienne mogą obecnie zaprezentować je klientom w wielu wariantach. Rolety te różnią się wtedy pomiędzy sobą pod względem ich wyglądu, ale również funkcjonalności i tym samym skuteczności działania. Najczęściej kupowane są poniższe typy rolet:
Rolety standardowe – mini i w kasecie
Standardowymi roletami nazywa się rolety o najprostszej budowie, które zawierają materiał nawijany na wałek. Są one umieszczane przy oknie najczęściej za pomocą praktycznych uchwytów do montażu bezinwazyjnego.
Rolety standardowe można kupić w dwóch wariantach:
- rolety mini – najtańsze rolety okienne, które nie mają kasety, zwykle mają prowadnice z żyłki
- rolety w kasecie – mają kasetę, która zabezpiecza ich materiał, a także mają dopasowane prowadnice w formie profili
W wielu wariantach rolety te dostarcza firma lublinrolety.pl, która wykonuje je na zamówienie klientów.
Rolety dzień-noc
Tego typu rolety mają inną budowę. Składają się one z podwójnego materiału w pasy – przepuszczają one i blokują światło. Zależnie od ułożenia rolety może ona zaciemniać pomieszczenie całkowicie albo częściowo. Rolety te mogą być też podnoszone oraz opuszczane.
Pod kątem swojej funkcjonalności rolety dzień-noc są zatem bardzo dobrą alternatywą dla rolet innych typów, ponieważ można z nimi uzyskać efekt częściowego zaciemnienia wnętrza. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd są one również często stosowane zamiast firanek.
Rolety plisowane – plisy
Przy wyborze rolet okiennych do domu warto także wziąć pod uwagę plisy, czyli rolety plisowane. Tego typu rolety wyróżniają się harmonijkową strukturą, dlatego mogą być rozciągane na całą wysokość okna i ściągane do małych rozmiarów.
Charakterystyczną cechą rolet plisowanych jest również montaż bezpośrednio przy szybie na specjalnych żyłkach. Roleta może być wtedy podnoszona od dołu albo od góry. Z tego względu rolety te często używane są również w budynkach na parterach.
Rolety rzymskie
Nie można też zapominać o roletach rzymskich, które charakteryzują się bardzo efektownym wyglądem. Składają się z tkaniny, która po złożeniu rolety tworzy dekoracyjne falbany przy oknie.
Takie rolety mogą zastępować firanki ze względu na swój atrakcyjny wygląd oraz mogą być one również prane po zdjęciu z konstrukcji.
Materiały na rolety – jakie wybrać?
Dobierając właściwe rolety do domu, trzeba uwzględnić nie tylko ich rodzaj, ale też materiał, z którego są one wykonane. Jak wybrać odpowiedni typ materiału na roletę?
Rodzaje dostępnych materiałów na rolety są przede wszystkim zależne od tego, z jakim typem osłony mamy do czynienia.
Najszersza gama materiałów dotyczy rolet standardowych – mini i w kasecie. Takie rolety mogą być wykonane z wielu typów materiałów, na przykład jednolitych, wzorzystych w wielu barwach. Mogą mieć one też dodatkowe właściwości, na przykład zaciemniające, gdy chce się ograniczyć dostęp światła do wnętrza, a nawet termiczne, co powoduje odbijanie promieni słońca i obniża temperaturę we wnętrzach.
Dobierając materiał na rolety, warto skorzystać ze wzorników, które pozwalają na sprawdzenie, jak konkretne typy materiałów będą wyglądały na żywo.
Najczęściej kolorystykę rolet dobiera się do wystroju wnętrza albo do kolorów ram okiennych. Warto pamiętać o tym, że ciemniejsze kolory mogą optycznie pomniejszyć wnętrza, natomiast jaśniejsze mogą dać efekt ich optycznego powiększenia.