Kim jest i co leczy lekarz psychiatra?

Na wizytę lekarską umawiamy się zwykle wtedy, kiedy mamy problemy ze zdrowiem. Dokuczliwy ból, cierpienie, a także inne objawy, z którymi ciężko nam sobie poradzić oznaczają, że powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Kiedy problem dotyczy zębów, wybieramy stomatologa. Przeziębienie, kieruje nas zwykle do lekarza rodzinnego, a ten może skierować nas do konkretnego specjalisty w przypadku pewnych powikłań. Jeśli cierpimy psychicznie, powinniśmy zatem udać się do psychiatry.

Kiedy konieczny jest dobry psychiatra Warszawa staje się miejscem, w którym szukamy w pierwszej kolejności i nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie tutaj spotkamy się z wieloma świetnymi specjalistami.

Lekarz psychiatra, czyli właściwie kto?

Psychiatra jest osobą po studiach medycznych, a także po specjalizacji z psychiatrii dorosłych, bądź też dzieci i młodzieży. Jest to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem chorób oraz zaburzeń natury psychicznej. Tak jak w przypadku każdego innego lekarza, psychiatrę również obowiązuje przestrzeganie Kodeksu Etyki Lekarskiej. Stosuje on konkretny zestaw kryteriów diagnostycznych.

Z jakimi problemami możemy udać się do psychiatry?

Psychiatra wspiera osoby, które mają objawy pewnych zaburzeń i chorób. Sama psychiatria to szeroka dziedzina medycyny, stąd psychiatrzy mogą też stosować leczenie farmakologiczne, wypisywać recepty na konkretne leki, czy też wystawiać zwolnienia lekarskie oraz kierować do szpitala. Psychiatrzy przepisują leki, które dobierane są na bazie diagnozy, są to m.in. antydepresanty, a także leki przeciwlękowe. Lekarz ten stosuje też farmakologię w przypadku stanów psychotycznych oraz wielu innych dolegliwości o podłożu psychicznym.

Na wizytę do psychiatry możemy wybrać się zaraz po tym, kiedy zarekomenduje nam taki krok nasz psycholog, psychoterapeuta, a także lekarz pierwszego kontaktu. Możemy też samodzielnie zapisać się do psychiatry, a szczególnie wtedy, kiedy już od dłuższego czasu borykamy się z dyskomfortem psychicznym, niepozwalającym nam prawidłowo funkcjonować każdego dnia. To np. sytuacje, kiedy nie mamy siły chodzić do pracy, do szkoły, czy też na uczelnię. To też sytuacje, kiedy lęk jest bardzo silny i zatrzymuje nas w domu, a inni dostrzegają pewne zmiany w naszych zachowaniach, podejściu do życia oraz w nastroju. Psychiatrę należy odwiedzić też wtedy, kiedy w dochodzi u nas do nagłych zmian życiowych, które obijają się na naszym zdrowiu psychicznym.

W naszym kraju niestety wizyta u psychiatry jest wciąż stygmatyzująca. Czujemy wstyd, że musimy iść do lekarza psychiatry i boimy się, że ktoś pomyśli o nas źle. Należy przełamywać swe obawy i nie bać się korzystać ze wsparcia, którego potrzebujemy. Dobór odpowiednich lekarstw często poprawi nasz komfort życia, a także pomoże nam w skutecznej psychoterapii. Jeśli planujemy zaproponować komuś konsultacje psychiatryczną, wymaga to zachowania wyjątkowej delikatności, a także odpowiedniego wytłumaczenia, dlaczego opłaca się skorzystać z pomocy takiego specjalisty.